Eat Like a King, Spend Like a Pauper: How to Save Money on Your Grocery Bill

 

Eat Like a King, Spend Like a Pauper: How to Save Money on Your Grocery BillMany families are looking for ways to save money overall when it comes to household expenses. Groceries tend to be a significant expense for most homes, and many people think that eating healthy means spending a fortune at the grocery store. However, this doesn’t have to be the case. These money-saving tips, and koala payday loans can help you and your family eat well every day without going over your grocery budget.

Try Tofu

If you and your family have meals like tacos or grilled chicken throughout the week, try swapping out the meat for tofu. This soy product contains less fat than meat, and is significantly cheaper. Tofu also has the ability to absorb flavors very well, so you can make it taste like the meat you’re substituting it for. For instance, crumble the tofu in a food processor and marinate it in taco seasoning, chipotle peppers, cumin and a little apple cider vinegar to make the tofu taste like ground beef for tacos. Or, use olive oil, fresh herbs and sea salt on the tofu before grilling it the way you would a chicken breast and serving it with sides like steamed broccoli and mashed potatoes. Depending on where you shop, you can save over $8 when you buy three or four packs of tofu as opposed to two packs of ground beef and two or three refrigerated packs of chicken.

Make Your Own Popcorn

If you buy a couple of boxes of microwave popcorn a week as a quick family snack, you can save about $3 each grocery store trip by simply buying the kernels and making popcorn at home. Just add the kernels to a pot with a little oil, heat the pot up and watch the kernels pop. This is also a little healthier, since you won’t have to add any processed ingredients to give your popcorn the flavor you want.

Buy Seasonal Fruit

Not only does fruit grown in the correct season taste better, it can save you money as well. If you buy strawberries or blueberries in the fall or winter, you’re probably paying about $3 more than you would if you purchased the fruit during the warmer months of the year. Instead, buy oranges, kiwi and grapefruit in the winter, as this is the season when the fruits are harvested and you’ll get them for an affordable price.

Buy Dry Beans

Canned beans are more convenient for most people, which means they are more expensive. Beans in a can make also contain preservatives that your family could do without. According to the Eating Well website, 1.5 cups of dry beans is just 34 cents! Canned beans are often around $2 per can. So, the next time your family wants chili or baked beans, purchase the dry beans and prepare them in a slow cooker the day before you want to eat them.

Buy Frozen Vegetables

You can save almost $3 on vegetables when you buy frozen instead of fresh. Frozen vegetables often have the same nutritional value and come in handy when you’re preparing meals like stir-fry or soup.

Facebook Twitter LinkedIn Google+